בעבור חופן גולנצ’יקים

הקטע הבא נכתב ב-17.11.09 כתגובה לשתי כתבות (לינקים למטה). סער היה אז באמצעו של תהליך שנמשך גם כיום: הצעות חוק חדשות לבקרים, רעש תקשורתי ונטיות פרוטו-פאשיסטיות. אותי זה הסעיר. יש לי תיקייה בשם "גדודי הסער או גדעון הסוער", המרכזת את כל הקטעים שכתבתי בנושא.
בעקבות שתי כתבות:
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1128702.html
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3806370,00.html

נפתח בתוכנית הטרייה מבית מדרשו של אלוף הלאומיות המתלהמת והקדמה הרגרסיבית, שר החינוך גדעון סער, אדם רהוט ומשכנע בצורה כמעט מאיימת. לפי תוכנית זו, עליה שמענו רק היום, בימים הקרובים יעבירו קצינים בצה"ל פעילות לשיפור יכולות הגיוס, ובמיוחד הגיוס הקרבי, של מורים המועסקים ע"י משרד החינוך; יפורסמו שיעורי הגיוס בבתי ספר שונים; וכן ייערך כנס ארצי בהשתתפות מנהלים בבתי ספר והרמטכ"ל.

בואו נחכה רגע עם התוכן ונסתכל על האופן בו הוא הובא לידיעתנו. בולטת העובדה כי בניגוד לתוכניות אחרות של המשרד, שלא לדבר על התנהלותם של משרדי ממשלה אחרים כשהדבר נוגע בהחלטה חשובה שכזו, משרד החינוך בחר שלא לפרסם ידיעה בולטת, רשמית או אחרת. אולם המערכת שבראשה עומד סער אינה האשמה היחידה. גם מערכות העיתונים והחדשות לא מילאו את תפקידן. מתוך שלושת העיתונים המובילים המתפרסמים באינטרנט רק אחד הציג ידיעה בולטת בנושא; אתרי החדשות הטהורים (דוגמת מאקו-ערוץ 2) עדיין לא סיפקו כותרת, וכשזו תגיע ניאלץ לחפש אותה ביסודיות; ושירותי החדשות של הפורטלים (נענע-ערוץ 10, וואלה!) עסוקים בדקירות, סקרים וביזאר. רשימה זו לא עוסקת במדיה ובקלקוליה, אולם זה המקום לציין את הרכרוכיות של כלבי השמירה הקולניים שלנו, המעדיפים לקבל ידיעה מכובסת ומקופלת מאשר לרדוף אחריה בשדה.

נעבור לתכנית עצמה. הפעילויות למורים ייערכו בשטח בית הספר; זאת בדומה לכנסי התעוררות צבאיים שנוהג צה"ל להעביר לתלמידי התיכונים. אין לקחת גישה זו כמובנת מאליה. במדינות מתוקנות רבות, כניסתם של נציגי צבא במדים ו/או בתפקיד אל תוך מוסד חינוכי אסורה על פי חוק. אולם בישראל, מדינה המשועבדת למחשבה הנרדפת והמיליטריסטית, מדינה בה אזרחים מן השורה יודעים לזהות תג יחידה ומודל נשק של חייל באוטובוס, הכתבת סדר יום צבאי לנערינו הרכים היא נורמטיבית, אפילו מתבקשת.
כעת מבקשת המערכת הרעה והגדולה לנכס לעצמה נדבך נוסף במבנה האזרחי. החיילים המשרתים בבתי ספר על תקן יועצי גיוס וצבאיות, או חיילים המלמדים את העולים החדשים שלנו עברית ואזרחות, היו רק המנה הראשונה. על ידי גיוס המורים – וכי איזו מילה אחרת תתאים כאן? – למען המטרות התורניות, קרי שיפור אחוזי הגיוס בכלל והגיוס הקרבי בפרט, מקווה המערכת להמשיך בדרך הזוהרת של קדושת הנשק.

פרטי התכנית לא נמסרו לנו. אם הדבר לא ברור, אחזור עליו שנית: אנחנו, הציבור הישראלי, לא יודעים מהו תוכן הפעילות שתועבר למורים, פעילות שתשפיע באופן הישיר ביותר על ילדינו ועל עתידם, כיוון שאיש לא טרח לעדכן אותנו. גם עיתון "הארץ", שטרח ובדק ועדכן, לא השיג את הפרטים האלה. יותר מכך: באתר משרד החינוך לא תמצאו ולו רמז דק בנושא. ודאי שתמצאו הודעת דוברות רלוונטית, אך עדיף כבר לקרוא את העיתון. ההודעה באתר אורכה 12 שורות ואינה מחדשת דבר.

החלק השני של תכנית סער מוכר לנו מפרויקטים ממלכתיים קודמים. אין להפנות אצבע מאשימה אל ממשלת הימין הנוכחית בשל הניסיון להפעיל לחץ ציבורי על "סוטים". שיטת הפרסום וההשמצות ננקטה ע"י מפא"י הגדולה בימים בהם חשבנו שאין דרך אחרת מלבד דרך המלך. אנחנו צעירים מכדי לזכור את שיטות ההתרמה הישנות ללב"י או את ספר הנישומים. רק אגיד שלמזלנו, ולרוע מזלם של החלונות הגבוהים, הציבור למד דבר או שניים מאז שנות החמישים העליזות.
מלבד מכירתה של מערכת החינוך בעבור חופן גולנצ'יקים, שר החינוך חוטא למטרותיו המוצהרות ומעלה ספקות רציניים בנוגע להתנהלותו: "בדבריו בפני הוועדה, ציין סער כי התרומה לחברה הינה אחד מיעדיו המרכזיים כשר חינוך והשירות בצה"ל הינו ביטוי לכך" (לשכת הדובר, משרד החינוך). לו התרומה לכלל החברה הייתה נר לרגליו, היה סער דואג לתקצוב, שיווק והרחבה של פרוייקטים חברתיים קיימים (פר"ח, מחויבות אישית) ולא הופך אותם לבדיחה הרעה שהם כיום; מבליט פעילויות אזרחיות בצד תרומה לצבא; ודואג שאתר הדוברות שלו יעסוק בנושאים מגוונים יותר מאשר "עידוד הגיוס לצה"ל" או "סיכון מפעל המכינות והקד"צ".

לסיום עיסוקינו בתכנית עצמה, נבחן את הכנס שייערך ב-1 בדצמבר. גם כאן לא קיבלנו מידע מספק ונאלץ להשלים פערים בעצמנו, על סמך היכרות עם המערכת וניסיון עבר – ולוואי שנתבדה. מי כאן המחנכים האמיתיים? האם אלה המורים, שעברו סדנה לשיפור אחוזי הגיוס בקרב תלמידיהם, וכעת עומדים מולם ומיישמים את התכנית? האם אלה קציני צה"ל, שאמורים להציב בפני המורים והתלמידים רף מוטיבציה אליו יש לשאוף? האם זה הרמטכ"ל, שמגיע בכבודו ועצמו לנאום וליישר קו עם מדיניות הממשלה? האם זה שר החינוך, אותו אדם שדיבר גבוהה-גבוהה על אחדות לאומית בעצרת לזכרו של רבין, אך פועל לקידום אחידות מחשבתית?

חברה מתוקנת אמורה להציע מגוון של אפשרויות בפני אזרחיה. אם השר הנוכחי, דמגוג ונבוב ככל שיהיה, מבקש לקדם את האג'נדה שלו ושל חבר מרעיו – אין לי גרם של התנגדות. רק שלא יקראו לזה "חינוך". חינוך משמעו הקניית כלים לחשיבה עצמאית, ולא מילויים בספק-אמיתות שחוקות. אם ברצונם לחנך את ילדינו על החרב, נא לשנות את שם המדינה לספרטה או, לחילופין, לקרוא למשרדם "משרד האינדוקטרינציה".

כשקיים מסר אחד בלבד המקבל תמיכה ממסדית, מסר היוצר מציאות מבדילה ומנתקת בשטח, הדבר מביא למוטציות משונות. כידוע לכל סטודנט שנה א' לביולוגיה, בסביבות גידול קטנות האבולוציה מחפשת קיצורי דרך; קצב השינויים גדל ואיתו גדלה ההתקדמות. מחאתם של לוחמי גדוד "שמשון" אולי משתמשת בכלים אנטי-ממסדיים, חצופים, נועזים – אך היא מגיעה מלב ליבו של המרכז. המדובר בחיילים שסירבו לפנות או להרוס בתים בהתנחלויות לא חוקיות מטעמים אידיאולוגיים, טעמים שניתן לטעום במצע של רוב מפלגות הקואליציה, וכתגובה נענשו: מלבד כליאה בפועל, חלקם לא יזכו עוד לשרת כחיילים קרביים. המערכת רואה בחומרה כל ערעור על ערכי היסוד שלה ובוחרת לשלול מחיילים אלה את תמצית הגבריות, האידיאליזם, הישראליות, הבטחוניזם – השירות הקרבי. אולי השר לשטיפת מוח סבור כי באמצעות חינוך המורים ע"י צה"ל, ייחסכו מראות כאלה מאיתנו.

שימו לב: המדינה אינה מסוגלת להתמודד עם מתי המעט השוחים נגד הזרם. היא מענישה אותם אך אינה יכולה להשתיק אותם. את אותן התוצאות רואים בכל פעם בה מתעוררת מחאה מלמטה: מימין או משמאל, מסורבי פינוי או הורסי חומות. הענישה גוררת איתה מרמור ותסכול, ואלה בתורם רק ממריצים את הדור הבא של המורדים. אם המדינה משותקת כשהיא מנסה מתמודדת עם סרבני מרכז, כיצד לעזאזל היא חולמת להתמודד עם סרבני שוליים?

מודעות פרסומת

אודות deadweatherman

עבר: תל אביב, קלרינט, DUNE 2, אח גדול. הווה: יפו, גיטרה, CIVILIZATION 5, בן זוג ואבא. עתיד: כל מקום, כל דבר, חוץ מזיתים.
פוסט זה פורסם בקטגוריה עליית הגג, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s